sepahbank
21 اردیبهشت 1402 - 09:07

تکرارخاطره گوانگژو با نووروسیسک/خواهرسازی چاره‌ مشکلات گرگان نیست

گرگان- علی رغم مبهم بودن سرانجام عقد پیمان خواهرخواندگی گرگان با گوانگ ژو چین در چهار سال اخیر اما هم اکنون زمزمه های رایزنی برای امضاء تفاهم نامه بین گرگان و نووروسیسک روسیه به گوش می رسد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- نجمه جهانتیغ: خواهرخواندگی، قراردادی بین مسئولان اجرایی دو شهر است که برای ایجاد هم‌بستگی و اتحاد فرهنگی بیشتر بسته می‌شود و به طور معمول این قرارداد بین شهرهایی منعقد می‌شود که دارای منافع و وجوه مشترک هستند.

خواهر خواندگی تعهداتی را برای دو طرف در پی دارد، انتقال تجربیات در حوزه‌های مختلف، امضای تفاهم نامه‌های مشترک، جذب سرمایه گذار خارجی، آموزش نیروی انسانی در بخش‌هایی که هر کدام از شهرها در آن تجربه و علم بیشتری دارد و همچنین بسیاری از اقدامات دیگر می‌تواند بین دو خواهر خوانده رقم بخورد.

شهر گرگان هم از قرارداد خواهرخواندگی عقب نمانده و در سال ۹۷ با شهر گوانگ ژو چین عقد پیمان خواهرخواندگی بست

در سال ۹۷ در حاشیه مجمع جهانی شهرداران در چین، شهردار وقت گرگان به همراه دو عضو شورای این شهر و معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان، تفاهم نامه‌ای با شهردار گوانگ ژو مبنی بر خواهرخواندگی به امضاء رساندند.

هم اکنون هم زمزمه‌هایی از پیمان خواهرخواندگی با یکی از شهرهای روسیه به گوش می‌رسد، حال باید دید پیمان قبلی سرانجامی داشته که مدیران شهری به دنبال قراردادهای دیگر هستند.

پیوند با چینی‌ها

گوانگ ژو در جنوب چین واقع شده و مرکز اصلی تجارت این کشور آسیایی محسوب می‌شود و ظرفیت بالای اقتصادی، تجاری و فرهنگی دارد.

تکرارخاطره گوانگژو با نووروسیسک/خواهرسازی چاره‌ مشکلات گرگان نیست

تیرماه سال ۹۸ و در راستای توسعه همکاری‌های مشترک هیئتی از مدیران شهری گوانگ ژو به شهر گرگان سفر کردند. بورسیه یک یا دو ساله به دانش‎آموزان گرگانی در گوانگ‎ژو برای فراگیری زبان چینی، برگزاری مسابقات دوستانه ورزشی بین دو شهر، دعوت از شهر گرگان برای حضور در نمایشگاه گردشگری از جمله پیشنهاداتی بود که از سوی طرف چینی مطرح شده بود اما جز اهدای ۳۰۰ هزار ماسک و تعدادی تب سنج در اوج کرونا چیز دیگری محقق نشد.

توسعه روابط ابتر ماند

سال ۹۹ شهردار وقت گرگان نوید توسعه همکاری بین گرگان و گوانگژو را داده بود. تشکیل کارگروه توسعه روابط گرگان- گوانگ ژو، راه اندازی اتاق شهرداری گرگان در شهر گوانگ ژو، ارتقاء ظرفیت حمل و نقل دریایی، ایجاد شهرک‌های صنعتی تخصصی گوانگ ژو در گرگان، ایجاد شرکت مشترک برای خشکه کاری برنج، راه اندازی باشگاه دیپلماتیک با مشارکت بخش خصوصی در شهرداری با موضوعات صنایع دستی و فرهنگی ملل به ویژه گوانگ ژو و رستوران‌های بین المللی و بسیاری از مباحث دیگر در آن زمان مورد بحث و تصمیم گیری قرار گرفت که متاسفانه همه آنها ابتر ماند.

تمام مذاکرات و برنامه‌های عقد تفاهمنامه خواهرخواندگی با چین روی کاغذ ماند مدیران شهری تا جایی از خواهرخواندگی با گوانگ ژو هیجان زده شده بودند که قصد داشتند کل استان را از ظرفیت‌های این پیمان بهره مند کنند اما در نهایت همه وعده‌ها و تصمیمات متحیرکننده آنان صرفاً بر روی کاغذ باقی ماند.

با وجود اینکه شهر گرگان از خواهرخواندگی با چشم بادامی‌ها به دلیل کم کاری مدیران شهری وقت و بی اعتنایی و مهم‌تر از آن حواشی بی شمار پارلمان شهری در دوره فعلی هیچ خیری ندید اما اکنون زمزمه‌هایی از خواهر خواندگی گرگان با یکی از شهرهای روسیه به گوش می‌رسد.

گرگان خواهرخوانده یکی از شهرهای روسیه می‌شود

برای آگاهی از سرانجام پیمان خواهر خواندگی با شهر «گوانگ ژو» به سراغ رئیس شورای اسلامی شهر گرگان که عضو ادواری پارلمان شهری است، رفتیم، ناصر گرزین به خبرنگار مهر گفت: شهر گرگان در حال حاضر تنها با «گوانگژو» چین پیمان خواهر خواندگی دارد اما اخیراً شهر «نووروسیسک» روسیه هم به گرگان درخواست خواهرخواندگی داده و مدیریت شهری را به طور رسمی دعوت کرده است.

رئیس شورای اسلامی شهر گرگان در مورد مناسبت‌های مشترک این دو شهر بیان کرد: قطعاً قبل از امضای تفاهم نامه کمک‌ها و مشترکات دو طرف به هم در حوزه‌های مختلف مورد بررسی و تحقیق قرار می‌گیرد.

تکرارخاطره گوانگژو با نووروسیسک/خواهرسازی چاره‌ مشکلات گرگان نیست

وی با بیان اینکه این پیمان با هدف تعامل برای توسعه دو جانبه منعقد خواهد شد، گفت: مقرر شده طرف روسی به گرگان سفر کرده و توافق نامه دو طرفه به امضا برسد.

گرزین در خصوص اقدامات انجام شده در راستای خواهرخواندگی گرگان با گوان گژو توضیح داد: قطعاً این پیمان بر روی کاغذ هیچ فایده‌ای نخواهد داشت و مقرر شده بود پس از بازدید مدیران شهری این شهر از گرگان، مدیران شهری گرگان هم به گوانگژو سفر و با ظرفیت‌های موجود آشنا شوند که شیوع کرونا مانع ادامه مراودات شد.

وی بیان کرد: در زمان پاندمی کرونا، گوانگژو محموله‌ای حاوی ماسک و دستگاه‌های تب سنج به شهروندان گرگانی اهدا کرد.

تلاش برای از سرگیری روابط

رئیس شورای اسلامی شهر گرگان گفت: نامه‌ای تنظیم شده تا این روابط متقابلاً از سر گرفته شود اما هنوز اتفاقی رقم نخورده است.

وی یادآور شد: در زمان نشست مدیران دو شهر در گرگان سفارت و دستگاه‌های بالا دستی بسیار کمک کردند و قطعاً برای از سرگیری تعاملات از کمک آنها و همچنین از ظرفیت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن گرگان هم بهره گیری خواهیم کرد.

گرزین با تاکید به اینکه از طریق پیوند خواهرخواندگی می‌توان از توانمندی شهرهای مختلف برای توسعه شهر گرگان استفاده کرد، گفت: چینی‌ها و بخش خصوص شهر گوانگژو در موضوع سرمایه گذاری، ساخت و ساز و ساخت تفرجگاه‌ها از امکانات و شرایط خوبی برخوردار بوده که می‌توانند به ما کمک کنند.

وی تصریح کرد: ایجاد اتاق‌های مشترک و دفتر بازرگانی در دو شهر هم جزو اهداف امضای این خواهر خواندگی بود که طی چند سال اخیر بنا به دلایلی ابتر ماند.

تکرارخاطره گوانگژو با نووروسیسک/خواهرسازی چاره‌ مشکلات گرگان نیست

بی اعتنایی مدیریت شهری گرگان به پیمان خواهرخواندگی با گوانگ ژو

اکنون هشت ماه از روی کار آمدن شهردار دوم دوره ششم مدیریت شهری می‌گذرد اما شواهد نشان می‌دهد سیدالنگی هم کارنامه قابل قبولی در حوزه خواهرخواندگی ندارد.

برای اطلاع از جزئیات روند خواهرخواندگی گرگان با شهر «نواروسیسک» روسیه و عملکرد احتمالی شهرداری در راستای توسعه روابط با گوانگ ژو به سراغ شهردار گرگان رفتیم. سیدمحمدرضا سیدالنگی به خبرنگار مهر گفت: از مهم‌ترین دستاوردهای پیمان‌های بین المللی می‌توان به بهره گیری از تجربیات در حوزه مدیریت شهری و تکنولوژی‌های نوین، حوزه‌های آموزشی، معرفی بهتر ظرفیت‌های شهر در حوزه گردشگری و فرصت‌های سرمایه گذاری و همچنین انتشار فرهنگ و تمدن ناب ایرانی - اسلامی اشاره کرد.

خواهرخواندگی با «نووروسیسک» روسیه در مرحله مذاکرات است

وی افزود: موضوع عقد پیمان خواهرخواندگی با شهر «نووروسیسک» روسیه فعلاً در مرحله مذاکرات بین طرفین قرار دارد و در آینده‌ای نزدیک برای مذاکرات حضوری و بازدید از ظرفیت‌های متقابل برنامه ریزی های لازم انجام خواهد شد که قطعاً در این دیدار چگونگی ادامه این همکاری تعیین می‌شود.

سیدالنگی بیان کرد: مذاکرات اولیه با هیات «گوانگ ژو» طی سال‌های گذشته پیشرفت مناسبی داشت ولی طی ۱.۵ سال گذشته به دلایلی دچار توقف شده بود که مجدد برای ادامه همکاری‌های مشترک اقدام خواهد شد.

به گفته وی، در عقد قرار داد با این شهر چین در زمینه‌های آموزشی، گردشگری و مراودات فرهنگی مواردی مطرح شده که نیاز به پیگیری دارد.

تکرارخاطره گوانگژو با نووروسیسک/خواهرسازی چاره‌ مشکلات گرگان نیست

نام گرگان در سطح مناسبات بین المللی مطرح شد

سید النگی معتقد است به واسطه پیمان خواهرخواندگی با شهر «گوانگ ژو» نام شهر گرگان در سطح مناسبات بین المللی بین شهرها مطرح شده است.

وی اضافه کرد: به همین واسطه گرگان در مجامع معتبر بین المللی از جمله UCLG MEWA و مجمع شهرداران آسیایی عضویت پیدا کرده که به لحاظ آموزش‌های نوین مدیریت شهری و انتقال تجربیات و غیره بسیار موثر است.

سیدالنگی در مورد نقش نهادهای حاکمیتی و ملی در پیشبرد اهداف خواهر خواندگی، بیان کرد: قطعاً همراهی نهادهای حاکمیتی در تایید این مناسبات و ارائه توصیه‌های لازم و همکاری بسیار حائز اهمیت بوده که تا کنون کمک‌های شایانی انجام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، قطعاً عقد پیمان خواهرخواندگی یک تفاهم نامه صوری و تشریفاتی نیست که پس از امضا به فراموشی سپرده شود و فقط بر روی کاغذ باقی بماند. با توجه به مذاکرات جدید با شهر روسیه برای عقد خواهرخواندگی باید منتظر ماند و دید که آیا مدیران شهری گرگان به جبران کوتاهی در برابر پیمان با چین طی سالیان اخیر، چه راهبردها و راهکارهایی را در راستای این دیپلماسی شهری پیش خواهند گرفت.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1204276