sepahbank
01 دی 1401 - 16:41

فراگیر شدن سامانه سرد بارشی در اصفهان/ هواشناسی ۲ هشدار صادر کرد

اصفهان- کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان از فراگیر شدن فعالیت سامانه سرد بارشی در استان طی جمعه و شنبه (دوم و سوم دیماه) خبرداد.

مینا معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر به ورود سامانه بارشی به غرب استان طی امروز پنجشنبه اشاره و اظهار کرد: پیش از ظهر امروز نیز در محورهای مناطق غرب استان برف بارید که به صورت پراکنده بود.

وی با بیان اینکه فعالیت این سامانه سرد بارشی از عصر امروز در مناطق جنوب و غرب استان شدت می‌یابد، افزود: این سامانه به تدریج تا بعد از ظهر فردا (جمعه) اکثر مناطق استان را در بر می‌گیرد و افزایش ابر، بارش برف و باران، مه‌آلودی هوا، کاهش دید و گاهی وزش باد تا اوایل روز یکشنبه چهارم دی ماه پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه شدت بارش‌ها از بعد از ظهر جمعه تا شامگاه شنبه در نیمه غرب و جنوب استان و به صورت برف خواهد بود، گفت: از عصر و شامگاه جمعه و روز شنبه در کلانشهر اصفهان نیز بارندگی را انتظار داریم و بارش برف محتمل است.

معتمدی با اشاره به اینکه بیشینه دمای هوای استان به ویژه در مناطق غربی طی ۲۴ ساعت آینده بین ۲ تا چهار درجه سانتیگراد کاهش دارد، اضافه کرد: بیشینه و کمینه دمای هوای کلانشهر اصفهان طی ساعات پیش رو بین ۹ درجه سانتیگراد بالای صفر و سه درجه سانتیگراد زیر صفر در نوسان است.

به گفته وی فرودگاه شهید بهشتی اصفهان با دمای ۶ درجه سانتیگراد زیر صفر و خور و بیابانک با دمای ۱۵ درجه سانتیگراد بالای صفر به ترتیب سردترین و گرم‌ترین نقاط استان تا فردا خواهند بود.

هواشناسی اصفهان ۲ هشدار نارنجی و زرد صادر کرد

به گزارش خبرنگار مهر، اداره کل هواشناسی استان اصفهان نسبت به تشدید فعالیت سامانه سرد بارشی هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

هشدار سطح نارنجی زمانی صادر می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی رنگ جهت آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

برهمین اساس در اطلاعیه نخست هواشناسی استان اصفهان آمده است: فعالیت این سامانه از اواخر روز پنجشنبه یکم دی ماه آغاز می‌شود که در روز جمعه مناطق جنوب و غرب استان و طی روز شنبه سوم دی ماه اکثر مناطق را در برمی گیرد.

بارش‌ها به صورت برف و باران خواهد بود و مه گرفتگی و کاهش دید و افت محسوس دما تا اواخر روز شنبه در سطح استان پیش‌بینی شده است.

براساس هشدار اداره کل هواشناسی استان اصفهان احتمال لغزندگی و یخبندان سطح جاده‌ها در سفرهای بین شهری و مسدود شدن محورهای روستایی در مناطق سردسیر و اختلال در تردد محورهای مواصلاتی استان اصفهان به چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد و نیز خسارت به صنایع کشاورزی وجود دارد.

هواشناسی اصفهان توصیه کرده که هم استانی‌ها طی این مدت ضمن پرهیز از فعالیت کوهنوردی در سفرهای برون شهری احتیاط کرده و تجهیزات زمستانی به همراه داشته باشند؛ همچنین در این اطلاعیه بر لزوم آماده باش راهداری استان برای آماده سازی و تجهیزات برف روبی تاکید شده است.‌

هشدار سطح زرد هواشناسی نسبت به نفوذ توده هوای سرد

هواشناسی استان همچنین روز پنجشنبه در خصوص نفوذ توده هوای سرد و کاهش محسوس دما هشدار سطح زرد صادر کرد.

هشدار سطح زرد رنگ هواشناسی به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. هشدار زرد رنگ برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد، داشته باشند. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی بیندیشند.

در این اطلاعیه آمده است که با نفوذ توده هوای سرد از اواسط روز یکشنبه چهارم دی ماه، در اکثر مناطق استان به ویژه نیمه غربی اصفهان کاهش محسوس دما بین پنج تا ۱۰ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد و وقوع یخبندان معابر عمومی و سطح جاده‌ها و یخ زدگی لوله‌ها و مخازن آب در معرض هوا و نیز خسارت به صنایع دام و طیور، کشاورزی و گلخانه‌ای محتمل است.

هواشناسی استان در این اطلاعیه نیز بر مدیریت مصرف حامل‌های انرژی و لزوم کنترل دمای گلخانه‌ها و مرغداری‌ها تاکید کرده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 926838