sepahbank
18 دی 1401 - 18:15

اجرای سند تحول بنیادین در کلاسهای ۳۵ نفره میسر نیست

تربت حیدریه ـ مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که رویکرد فرهنگی و تربیتی دارد در کلاسهای درس ۳۵ نفره میسر نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر شوشتری ظهر یکشنبه در نشست شورای آموزش و پرورش قطب شهید برونسی در جنوب خراسان رضوی اظهار کرد: اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که رویکرد فرهنگی و تربیتی دارد در کلاسهای درس ۳۵ نفره میسر نیست و می‌طلبد همه دستگاه‌های اجرایی و نهادها بخصوص شهرداری با کمک خیرین در حوزه سخت افزاری و اضافه کردن فضاهای آموزشی به کمک نظام تعلیم و تربیت بیایند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی بیان کرد: کلاسهای درسی باید به تعدادی محصل داشته باشد که معلم بتواند روحیات دانش آموز را بشناسد و با تعامل و ارتباطی که برقرار می‌کند، محاسن و نواقص را ارزیابی و در رفع آن تلاش کند.

وی ادامه داد: باید همه ظرفیت‌ها پای کار بیایید اعم از خیرین و دستگاه‌های اجرایی بخصوص در مناطق کم برخوردار به تعداد کلاسهای درسی افزوده شود و حتی قطعات کوچک زمین توسط شورا و شهرداری تهاتر، تا فضای کلاسی بیشتری مهیا شود.

شوشتری افزود: در وزارت آموزش و پرورش با توجه به فقر منابع مالی در حوزه فرهنگیان و تأمین سرانه مدارس، سیاست این است که درآمدزایی‌ها برای حداقل نیازها احیا شود و به همین منظور ظرفیت‌های زیادی اعم از زمین‌های حواشی و اصلی برای تجاری سازی داریم، همچنین تابلوهای تبلیغاتی و نصب پنل‌های خورشیدی و ظرفیت مراکز رفاهی و اردوگاهی و ورزشی راه‌هایی است که می‌توان بخشی از منابع را تأمین کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: بر همین اساس در مشهد مصوب کردیم پنج درصد کل فضاهای آموزشی تغییر کاربری و تجاری سازی شوند و این با کمک مسکن و شهرسازی و شورای شهر انجام گرفت و در شهرستانها هم باید این کار انجام بشود، لذا باید جانمایی‌ها را مشخص و تقاضاها را به مدیریت شهری ارائه کنند.

وی گفت: هر چه به سمت مسائل سخت افزاری و زیر ساخت‌ها برویم در حوزه نرم افزاری و آموزش و بخصوص تربیت و فرهنگ یقیناً کم می‌آوریم، لذا برای دستگاه تعلیم و تربیت نیاز است که همه دستگاه‌ها بخصوص شهرداری پای کار باشند.

شوشتری بیان کرد: حدود پنج تا شش هزار دانش آموز مدارس ملتهب و مسأله دار را در اوج اغتشاشات با تریبون آزاد و شیوه‌های متفاوت فرهنگی و سنجشی در یک اردوی ۲۴ ساعته، مسائل انان احصا شد و مورد استقبال دانش آموزان نیز قرار گرفت.

کمبود فضای آموزشی در حاشیه شهر و مناطق کم برخوردار

حجت صالحی، مدیر آموزش و پرورش تربت حیدریه به چالش‌های پیش روی نظام تعلیم و تربیت در این خطه اشاره و اظهار کرد: نخستین چالش ما در این خطه کمبود فضای آموزشی بخصوص در حاشیه شهر و مناطق کم برخوردار است که باید به فضای کلاسی و مدارس نیز افزوده شود.

مدیر آموزش و پرورش تربت حیدریه بیان کرد: در حال حاضر از مجموع ۲۷ هزار دانش آموز در شش نقطه در محدوده بی بی حسنیه، خیابان آیت الله کاشانی، خیابان آیت الله طالقانی، شهرک ولی عصر عجل الله و بولوار شهید باهنر ترافیک شهری داریم که حداقل سه نقطه نیاز به احداث مدرسه است که در برخی نقاط زمین هم داریم.

وی از کمبود فضای اردوگاهی در قطب شهید برونسی بعنوان دومین چالش یاد کرد و گفت: پیشنهاد دادیم که هنرستان آیت الله طالقانی را که دارای سوله‌های مورد نیاز و شرایط اردوگاهی دارد را به اردوگاه فرهنگی تربیتی تبدیل کتیم، البته بابد اداره نوسازی ورود پیدا کند و از طرفی سوله‌های هنرستان احداث و تجهیزات ان به هنرستان علامه انتقال داده شود.

صالحی گفت: برای انتقال سوله‌ها زیر ساخت‌های برق و گاز نیاز است و درخواست داریم که در محل هنرستان علامه برای کارگاه‌هایی که می‌خواهد احداث شود برق و گاز مورد نیاز تأمین شود.

مدیر آموزش و پرورش تربت حیدریه اظهار کرد: تجاری سازی و مولد سازی اماکن آموزشی وزمین های بلا استفاده و مازاد یکی دیگر از نیازهای آموزش و پرورش است کما اینکه این موضوع در مشهد شروع شده، لذا اراضی مازاد و مورد نیاز برای تجاری سازی را اعلام کردیم ومی توان بخشی از فضاها را به کاربری تجاری اختصاص داد.

وی گفت: در راستای معیشت و رفاه فرهنگیان زمینی در انتهای شهرک مجاورت دانشگاه آزاد پیش بینی شده که علاوه بر ساخت دانشگاه فرهنگیان طرح مسکن فرهنگیان و همچنین مجتمع حیات طیبه در یک پروژه دیده شده که ابتدا باید اختلاف بر سر اراضی با پردیس علوم پزشکی برطرف شود.

تغییر کاربری‌ها باید در سرانه اصلاح شود

در ادامه همچنین علی اکبر کی پور، فرماندار تربت حیدریه گفت: برای فضای آموزشی باید ابتدا بانک اطلاعاتی به تفکیک تعداد کلاس مورد نیاز آموزشی و مقاطع مورد نیاز تهیه و اراضی که دارند را معرفی کنند چرا که خرید زمین‌های دولتی راحت تر است، ضمن اینکه تغییر کاربری‌ها نیز باید در سرانه اصلاح شود.

فرماندار تربت حیدریه افزود: در موضوع اردوگاه فرهنگی تربیتی باید یک مجموعه چند منظوره برای فرهنگیان و دانش آموزان در نظر گرفته بشود و این اردوگاه باید در نقاط خوش آب و هوا و گردشگر پذیر انجام شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 963572