sepahbank
03 خرداد 1402 - 12:47

روایت فرمانده سپاه ثارالله از خرمشهرهایی که در راه است

فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه خرمشهرهایی در راه است، گفت: خرمشهرهایی در راه است و باید آمادگی خودمان را همیشه داشته باشیم تا اینکه باز دشمن نتواند مثل خرمشهری که سال ۶۰ و ۶۱ اشغال کرد، اذهان جوانان ما را اشغال کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، سردار محمدعلی نظری امروز در صبحگاه مشترک نیروهای مسلح به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در محل لشکر ۴۱ ثارالله اظهار کرد: فتح خرمشهر نقطه عطفی در دفاع مقدس بود که روند جنگ و تهاجمات دشمن علیه ما را تغییر داد.

وی بیان کرد: دشمن تا قبل از آزادسازی خرمشهر توسط نیروهای ما دچار یکسری توهمات شده بود و تصور می‌کرد به‌زودی می‌تواند کل ایران را فتح کند و چند روزه به تهران برسد.

فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان از شهیدان احمد کاظمی، خرازی و احمد متوسلیان به‌عنوان فرماندهان جوان عملیات بیت‌المقدس سخن به‌میان آورد و با گرامیداشت یاد و خاطره آنها ابراز داشت: این عملیات بزرگ با همکاری عزیزان ارتش جمهوری اسلامی رقم خورد.

نظری ادامه داد: عراق شاید هیچ‌وقت فکر نمی‌کرد، رزمندگان ما بتوانند خرمشهر را فتح کنند و حتی صدام در یک سخنرانی قبل از بیت‌المقدس اعلام کرد اگر ایرانی‌ها توانستند، خرمشهر را آزاد کنند ما کلید بصره را به آنها تحویل می‌دهیم.

وی از آزادسازی خرمشهر به عنوان یک کار بزرگ نام برد که جزییات بسیار زیادی دارد و افزود: عملیات بیت‌المقدس در ۲۳ روز انجام شد و با کمک خداوند، همت، شجاعت، نبوغ و از خودگذشتگی رزمندگان به پیروزی رسیدیم.

این فرمانده ارشد نظامی یادآور شد: فرماندهان ما بارها جلسه گذاشتند تا عملیات بیت‌المقدس را به‌علت پاتک‌های بسیار شدید عراق متوقف کنند، اما باز هم جوانان و همرزمان ما دست نکشیدند و بیش از ۱۷ روز خواب نداشتند.

نظری با اشاره به سخنرانی شهید حسن باقری مغز متفکر جنگ ایران و عراق تصریح کرد: حسن باقری پاسدار جوان، متفکر، خلاق و مبتکر ما در عملیات بیت‌المقدس اعلام کرد همه مردم چشم‌شان به اقدام ماست و دنبال این هستند که آزادسازی خرمشهر را ببیند، بنابراین عملیات ادامه یافت و خرمشهر در سوم خرداد آزاد شد.

وی ادامه داد: امام خمینی(ره) برای اینکه سختی عملیات بیت المقدس را اثبات کند که در زمینی به مساحت بیش از ۵ هزار کیلومتر مربع و بعد از سه عملیات نفس‌گیر ثامن‌الائمه، طریق‌القدس و فتح‌المبین انجام شد، این سخن را گفت که خدا خرمشهر را آزاد کرد.

نظری همچنین استعداد نیروهای دشمن نسبت به ما در عملیات بیت‌المقدس را ۴ برابر اعلام و بیان کرد: ۱۵ هزار اسیر گرفتیم و شهید سردار حاج قاسم سلیمانی درباره این اسرا می‌گفت، مانند اسارت عراقی‌ها این طور بود که انگار جمعیت یک شهر را اسیر گرفتیم و عراقی‌ها دسته‌دسته با یک نفر بسیجی، پاسدار یا نیروی ارتشی اسیر می‌شدند.

وی خاطرنشان کرد: پیروزی در عملیات بیت‌المقدس نشان‌دهنده نصرت خداوند بود که به همه رزمندگان وعده داده است و نتیجه امدادهای الهی و همچنین فداکاری، رشادت و از خودگذشتگی رزمندگان ما بود.

فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه خرمشهرها در پیش است و نه به شکل نظامی که خطرات فیزیکی داشته باشد بلکه بسیار سخت‌تر و نفوذ آن بیشتر است، تصریح کرد: پیش‌بینی آقا را در سال‌های اخیر به ویژه در اتفاقات سال گذشته دیدیم و دشمن به دنبال جنگ نرم و تسلط بر اذهان و ادراکات جوانان ما بود.

نظری با تاکید بر اینکه کنترل خوبی تاکنون با همکاری همه نیروها صورت گرفته است، متذکر شد: اما دشمن دست بردار نیست و خرمشهرها در راه است و علاوه بر کنترل روانی دشمن و فضای مجازی باید آمادگی خودمان را همیشه داشته باشیم تا اینکه باز دشمن مثل خرمشهری که سال ۶۰ و ۶۱ اشغال کرد نتواند اذهان جوانان ما را اشغال کند.

در همین حال امام جمعه کرمان در سخنانی اظهار داشت: فتح خرمشهر در تاریخ کشور ما ورق جدیدی را رقم زد که در آن مردانگی، غیرت و نگاه مکتبی و وظیفه‌شناسی مردم عزیز و نیروهای مسلح را به‌ تصویر کشید.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی ادامه داد: فتح خرمشهر تاریخی را برای جمهوری اسلامی و ایران رقم زد که نمونه آن را سراغ ندارید.

وی افزود: نیروهایی برای خدا و دفاع از ارزش‌ها در شرایط بسیار سخت که دو جبهه درگیر به لحاظ عِده و عُده با هم همخوانی ندارند، اما توانستند حماسه‌ای خلق کنند که این حماسه دنیا را در مسیر خودش قرار دهد و نگاه به جمهوری اسلامی و به ایران اسلامی را دچار تغییر کند.

علیدادی‌سلیمانی یادآور شد: آزادسازی خرمشهر به دشمن فهماند در محاسبات خود دچار اشتباه شده است و فتح خرمشهر عمق اقتدار جمهوری اسلامی را با اینکه نوپا بود و بخش قابل‌توجهی از لیاقت‌ها و شایستگی‌های مردم، دولت، نظام و نیروهای مسلح را به‌تصویر کشید.

وی عنوان کرد: فتح خرمشهر اراده پولادین فرمانده کل قوا و رهبری نظام جمهوری اسلامی را نشان داد که به‌هیچ وجه تا یک‌وجب از خاک کشور در دست دشمن هست کوتاه نمی‌آید و این جنگ تا رفع فتنه ادامه پیدا می‌کند و بخش‌های اشغالی کشور را شهر‌به‌شهر و نقطه‌به‌نقطه آزاد می‌کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان ابراز داشت: فتح خرمشهر نشان داد نیروهای مردمی و بسیج در کنار نیروهای مسلح جانفشانی می‌کنند تا ایران اسلامی بماند و ارزش‌ها در این کشور حاکم باشد.

علیدادی‌سلیمانی اضافه کرد: فتح خرمشهر نشان داد فرماندهان عالی‌رتبه هم در جنگ برای پیروزی برنامه دارند و هم پای برنامه‌های خود با اقتدار می‌ایستند و فرماندهان ارشد و عالی‌رتبه، فداکار و شجاع در میدان و در کنار نیروهای تحت امر خود می‌رزمند تا به نقطه پیروزی برسند.

وی گفت: فتح خرمشهر نشان داد نیروهای مسلح در کنار هم، متحد، همراه و همدل در دفاع از کشور درنگ نمی‌کنند و هر نقطه‌ای از کشور نیاز به آنها داشته باشد تحت امر فرماندهی خود در دفاع از کشور ایستاده‌اند.

امام جمعه کرمان اظهار داشت: وقتی دشمن فهمید، عنصرهای متعدد رهبری، فرماندهی، نیروهای مسلح و مردم همه به‌صورت هم‌جهت و همراه عزم خود را جزم کرده‌اند تا دفاع مقدس را با اقتدار به پیروزی برسانند، نگاهش به جنگ و جبهه عوض شد در حالی که بر دیوارهای خرمشهر نوشته بودند «آمده‌ایم که بمانیم» اما از این نگاه خود برگشتند.

علیدادی‌سلیمانی خاطرنشان کرد: بعد از فتح خرمشهر توازن به‌نفع جمهوری اسلامی رقم خورد و از آن به بعد همه نگاه دشمن این بود که شهرهای خودش را چگونه حفظ کند تا سقوط نکنند.

وی بیان داشت: دشمن تا قبل از فتح خرمشهر حرف از آتش‌بس و صلح نمی‌زد و فتح خرمشهر آنچنان دشمن را زبون کرد و آن را در یک بیچارگی و ذلتی قرار داد که از آن به‌بعد به‌دنبال آتش‌بس بود و اینکه جنگ را هرچه زودتر تمام کند و زمانی که نگاه به این صحنه میدانی عوض شد بزرگترین جنگ روانی را به نفع جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی رقم زد.

پایان پیام/۸۰۰۱۹/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 1235359