sepahbank
30 آذر 1401 - 11:31

هوای اصفهان در وضعیت نارنجی/ ۲ ایستگاه جدید سنجش هوا وارد مدار شد

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز سی‌ام آذرماه براساس داده‌های ۱۵ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۱۴۶ وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به وارد مدار شدن ۲ ایستگاه پایش هوا در سپاهان شهر و دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار داشت: این دو ایستگاه جدید از چندماه پیش به صورت آزمایشی بهره برداری شده بود و از امروز به طور رسمی اطلاعات این ۲ ایستگاه در سامانه کنترل کیفیت هوا در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

جمشید لقایی با بیان اینکه شاخص ایستگاه پایش دانشگاه صنعتی در حال حاضر تنها میزان آلاینده PM2.5 (ذرات معلق) هوا را نشان می‌دهد خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم در آینده با ارتقای ایستگاه‌ها، امکان سنجش سایر آلاینده‌ها از جمله SO2 (اکسیدگوگرد) و NO2 (اکسید نیتروژن) در ایستگاه‌های جدید شهرداری فراهم شود.‌

وی اضافه کرد: از امروز شمار ایستگاه‌های پایش برخط شهرداری اصفهان از ۹ به ۱۱ ایستگاه افزایش یافته و امید است با توسعه ایستگاه‌ها بتوان اطلاعات دقیق‌تری از شرایط هوای کلانشهر اصفهان به شهروندان ارائه داد.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان همچنین به وضعیت کیفی امروز هوای اصفهان اشاره کرد و گفت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز چهارشنبه سی‌ام آذرماه براساس داده‌های دریافتی ۱۱ ایستگاه شهرداری در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شده است.

لقایی خاطرنشان کرد: امروز شاخص هوا در ایستگاه جدید دانشگاه صنعتی با ۱۵۷، محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۱۵۸، کردآباد با ۱۶۰، رهنان با ۱۵۷، بلوار کاوه با ۱۵۳ و میدان انقلاب با ۱۵۲ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: شاخص هوا در ایستگاه جدید سپاهان شهر با ۱۴۰، میدان فیض با ۱۴۹، میدان باهنر با ۱۴۵، میرزا طاهر با ۱۳۶ و خیابان فرشادی با ۱۳۴ AQI وضعیت نارنجی ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

هوای اصفهان در وضعیت نارنجی/ ۲ ایستگاه جدید سنجش هوا وارد مدار شد
شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های پایش شهرداری اصفهان، ۳۰ آذر

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان تاکید کرد: لازم است گروه‌های آسیب پذیر از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های ریوی و قلبی، زنان باردار و کودکان باید تردد غیر ضرور و فعالیت سنگین و طولانی در فضای باز اجتناب کرده و سایر شهروندان نیز فعالیت‌های خود را در بیرون از منزل کاهش دهند.

به گزارش مهر، براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص هوا در خیابان احمدآباد با ۱۳۹، خیابان پروین با ۱۳۷ و رودکی با ۱۲۲ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه استانداری با ۱۵۷ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهرونوان ثبت شد. همچنان ایستگاه‌های بزرگراه خرازی، جی، باغ غدیر و خواجو قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز نسبت به حاکمیت سکون و سردی هوا، مه آلودی و احتمال افزایش غلظت آلاینده‌های جوی تا شامگاه پنجشنبه در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر اصفهان هشدار داد.

امروز ایستگاه‌های پایش هوا سجزی با ۹۳ و شاهین با ۷۸ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس بوده و مابقی ایستگاه‌ها در شهرهای مجاور اصفهان از جمله منطقه صنعتی مبارکه، خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان نیز قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 924340