sepahbank
04 مرداد 1401 - 14:58

ترانزیت گازوئیل به مدت یک‌ماه از ایران به افغانستان آزاد شد

مشاور اقتصادی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان اعلام کرد ترانزیت گازوئیل از خاک ایران به مدت یکماه به افغانستان آزاد می‌شود.

- اخبار بین الملل -به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، محمدمهدی جوانمرد قصاب، مشاور اقتصادی نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان، اعلام کرد: بنا به درخواست مکرر مقامات طالبان، ترانزیت گازوئیل از خاک ایران به مدت یکماه به افغانستان آزاد شد.

خبرگزاری تسنیمبر این اساس از شنبه هفته آینده، 8 مرداد ماه تا 7  شهریور، افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند با رعایت شرایط مقرر، از جمله عدم ترانشیت در داخل ایران، محموله‌های گازوئیل را بدون محدودیت به افغانستان منتقل نمایند.

به گفته جوانمرد قصاب، بر اساس این تصمیم که به درخواست‌های مکرر مقامات دولت موقت طالبان، گرفته شده است، ترانزیت گازوئیل از هر کشوری از خاک ایران به مقصد افغانستان طی مدت مذکور آزاد خواهد بود.

وی ادامه داد: پس از این یکماه، اگر تمام شرایط فراهم شود و تولید داخلی  در ایران به حد مطلوبی برسد، در حال برنامه‌ریزی برای تأمین سوخت در کشور افغانستان هستیم.

جوانمرد قصاب با بیان اینکه تلاش داریم تولید شرکت‌های داخلی را در حوزه سوخت افزایش دهیم، تأکید کرد: برنامه‌ریزی انجام شده تا در صورت تحقق شرایط کلیه نیازهای سوخت افغانستان از طریق ایران تأمین شود.

کمک مقامات ایرانی برای رساندن سوخت کافی از ایران به افغانستان

کمک مقامات ایرانی برای رساندن سوخت کافی از ایران به افغانستانمشاور اقتصادی نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان، همچنین در خصوص قرارداد اخیر درباره فروش نفت به افغانستان با دولت ایران نیز گفت: این قرارداد با دولت ایران امضا نشده و مقامات طالبان در اعلامیه بعدی این موضوع را اصلاح کردند.

وی گفت: قرارداد فروش نفت با یک شرکت خصوصی داخلی امضا شده و این شرکت در تأمین سوخت تعهد داده شده، تلاش خواهد کرد. این موضوع فعلاً در حد تفاهم‌نامه است و پس از تأمین سوخت به شکل قرارداد درخواهد آمد.

وی در خصوص پرداخت بدهی از سوی افغانستان نیز گفت: هماهنگی‌هایی در این زمینه صورت گرفته  و طالبان موافقت خود را در این زمینه اعلام کرده‌اند؛ منابع آن نیز مشخص شده است و این کار در حال طی کردن روال قانونی خود است. همچنین طالبان تا کنون یکسری از بدهی خود را پرداخت کرده و قرار است این رویه ادامه داشته باشد.

جوانمرد قصاب اظهار داشت: با توجه به اتفاقات رخ داده، اولویت ما در حال حاضر توسعه روابط اقتصادی با افغانستان و کمک به مردم این کشور برای افزایش درآمد است و تمام کارها را در حال رصد هستیم تا همه چیز به صورت صحیح رخ دهد.

مشاور اقتصادی نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان در پایان اظهار داشت: به رغم قطع کمک‌های خارجی به افغانستان، ما باید در این شرایط ضمن اینکه سهم خود را از بازار این کشور حفظ کنیم، باید به مردم این کشور هم کمک کنیم و تاکنون طالبان در زمینه تجاری مشکلی را به وجود نیاورده است.

انتهای پیام/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 468757