sepahbank
14 مرداد 1401 - 15:24

باید در مقابل هر نوع فساد در جامعه حساس بود/ فسادستیزی نیاز به مشارکت عمومی دارد

امام جمعه همدان گفت: اساس کار و حرف امام حسین(ع) این است که جامعه در مقابل هر نوع فساد در جامعه حساس باشد، چه این فساد اقتصادی باشد و چه فساد فرهنگی، آسیب‌های اجتماعی، کم کاری، تنبلی یا فساد در مسئولان، بازار و یا مردم باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی ظهر امروز در خطبه‌های سیاسی عبادی نماز جمعه همدان در جمع نمازگزاران با بیان اینکه تقوای الهی در این ایام تلاش برای حرکت در مسیر حضرت اباعبدالله(ع) و هم هدف شدن با ولی خداست اظهار کرد: حضرت امام حسین(ع) برای مبارزه با ظلم تنها بود اما حاضر نشد با یزید و ظلم کنار بیاید و این نشان می‌دهد هرکس هم قدم با حسین بن علی(ع) است نمی‌تواند با یزید بیعت کند.

وی گفت: اگر حسین بن علی(ع) با یزید بیعت می‌کرد، ظلم در تاریخ به رسمیت شناخته می‌شد، پس او نشان داد که هر کس حسینی فکر می‌کند، حق به رسمیت شناختن ظلم را ندارد.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه هدف از قیام حسین(ع) دست یافتن به قدرت نیست، بلکه اهداف انبیاء و مبارزه با فساد در جامعه است افزود: حرکت انبیاء و حسین بن علی(ع) یک حرکت اصلاح‌گرایانه و تقابل با ظلم است تا معروف‌ها را در جامعه زنده و با منکرها تقابل کند چراکه اگر با فساد مقابله نشود، جامعه بستر رشد مجرم‌ها خواهد شد.

وی با بیان اینکه وقتی مفسد اقتصادی در جامعه رشد می‌کند که مردم ساکت هستند تصریح کرد: زمانی جرم اجتماعی توسعه پیدا می‌کند که مردم بی‌توجه هستند و زمانی لاابالی‌گری در جامعه رونق می‌یابد که برای مردم مهم نباشد.

شعبانی با اشاره به اینکه سکوت مردم، خواص و افرادی که می‌توانند در مقابل فساد بایستند، به توسعه فساد در جامعه کمک می‌کند ادامه داد: اساس کار و حرف امام حسین(ع) این است که جامعه در مقابل هر نوع فساد در جامعه حساس باشد، چه این فساد اقتصادی باشد و چه فرهنگی، آسیب‌های اجتماعی، کم کاری، تنبلی یا فساد در مسئولان، بازار و یا مردم.

وی با بیان اینکه جامعه نباید در مقابل فساد حساسیت خود را از دست دهد خاطرنشان کرد: عدالت یکی از برکات الهی است و وقتی در جامعه رخ می‌دهد که امر به معروف باشد و پیامبر(ص) فرموده که اگر جامعه امر به معروف نکند، از برکات الهی محروم می‌شود.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه اگر در جامعه آسیب اجتماعی، طلاق، اعتیاد، فساد و لاابالی‌گری است یعنی برکت الهی در جامعه نیست گفت: حتی وجود گرانی، یعنی برکت الهی وجود ندارد، چون گرانی مورد تأکید نیست و در روایات آمده که باعث قساوت قلب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اگر امر به معروف نباشد، بصیرت جامعه از بین می‌رود، درک حقایق و واقعیت‌ها از بین می‌رود و جامعه یک جامعه فریب‌خورده می‌شود اظهار کرد: برای نفی فساد همه باید اقدام کنند و امام به تنهایی نمی‌تواند برای مبارزه با فساد اقدام کند.

شعبانی با بیان اینکه باید مردم همراهی کنند تا انبیاء موفق به تحقق اهداف خود شوند افزود: حرف امام حسین(ع) و اولیاء خدا منصفانه است و اگر در جامعه انسان‌های ظالم، مفسد اقتصادی و رانت‌خواران قوی شدند چون ما انصاف را رعایت نکردیم، دین خدا را یاری نکردیم، امر به معروف نکردیم و در مقابل فساد حساسیت به خرج ندادیم.

وی با اشاره به اینکه برخی از مردم انتظار دارند همه فسادها را ستاد امر به معروف به تنهایی حل کند تصریح کرد: این اتفاق شدنی نیست، چراکه فساد در زمین محصول بی‌توجهی مردم است لذا قرآن کریم می‌فرماید اگر خدا توسط مردم فساد برخی را از بین نبرد،  فساد عالم را در بر می‌گیرد.

امام جمعه همدان با بیان اینکه جامعه بر عهده امام حق هدایت دارد گفت: امام حسین(ع) به لشکری که برای به شهادت رساندن او آمده بودند، فرمودند من حقی بر گردن شما داریم، صبر کنید تا این حق را ادا کنم اما آنها توجهی به این موضوع نکردند و امام را به شهادت رساندند.

انتهای پیام/۸۹۰۴۰/

منبع: فارس
شناسه خبر: 536673