sepahbank
01 بهمن 1401 - 15:48

تصمیم عجیب در فوتسال آسیای مرکزی/ تیم شمسایی به «کافا» می‌رود!

در حالی که انتظار می‌رفت مسابقات مردان فوتسال آسیای مرکزی همانند سال گذشته در رده سنی زیر ۱۹ سال برگزار بشود، در تصمیمی عجیب رده سنی بزرگسالان جایگزین شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بهمن و اسفند سال گذشته بود که اتحادیه فوتبال آسیا مرکزی (کافا) برای نخستین بار مسابقات فوتسال زیر ۱۹ سال این منطقه را با حضور تیم‌های ایران، افغانستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکمنستان و تاجیکستان برگزار کرد.

برگزاری این رقابتها قرار بود در تقویم کافا قرار بگیرد و هر سال کشورهای آسیای مرکزی تیم های جوانان خود را برای حضور در مسابقات فوتسال جوانان راهی مسابقات کنند.

این برنامه ریزی از آنجایی صورت گرفت که پس از شیوع ویروس کرونا، مسابقات فوتسال زیر ۲۰ سال قهرمانی آسیا از دستور کار کنفدراسیون فوتبال آسیا خارج شد و تیم های منطقه آسیای مرکزی برای پشتوانه سازی و ایجاد فرصتهای بازی و رقابتی برای استعدادهای خود به این مسابقات روی آوردند.

در حالی که انتظار می رفت بهمن ماه امسال هم فوتسال زیر ۱۹ سال کافا با حضور تیم های زیر ۱۹ سال برگزار بشود اما مسئولان اتحادیه فوتبال آسیای مرکزی در تصمیمی عجیب، رده سنی بزرگسالان را جایگزین کرده اند. زمان این مسابقات هم چند ماه به تعویق افتاده و احتمالا در بهار یا تابستان ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

این مسابقات در شرایطی برای تیم های ملی بزرگسالان برگزار می شود که همین تیم ها قرار است چند ماه پس از آن، در مرحله مقدماتی قهرمانی آسیا هم به مصاف هم بروند! مرحله مقدماتی قهرمانی آسیا از ۲ الی ۱۳ اکتبر ۲۰۲۳ (۱۰ تا ۲۱ مهر ۱۴۰۲) در تقویم AFC گنجانده شده است.

تیم جوانان ایران سال گذشته با علی صانعی در تورنمنت کافا به عنوان قهرمانی رسید و امسال احتمالا وحید شمسایی تیم ملی بزرگسالان را عازم این مسابقات کند. البته این احتمال هم وجود دارد که شمسایی با توجه به فراهم شدن فرصت مناسب برای بازیکنان جوانتر، از دعوت بازیکنان اصلی خودداری کند و تیمی متشکل از بازیکنان زیر 23 سال را به کافا بفرستد. در این صورت هم بازیکنان جوان محک جدی می خورند و هم شمسایی می تواند آنها را در یک تورنمنت بین المللی که حساسیت زیادی هم ندارد زیر نظر بگیرد.

در بخش بانوان اما کافا از همان ابتدا رده سنی بزرگسالان را مدنظر قرار داشت. سال گذشته ایران با سرمربیگری فروزان سلیمانی به عنوان قهرمانی رسید و امسال هم سلیمانی با ماموریت آماده سازی این تیم برای شرکت در کافا، به نیمکت تیم ملی رسید.

منبع: مهر
شناسه خبر: 988481