sepahbank
22 مرداد 1401 - 18:45

۵۰ درصد از تعداد دانش آموزان مکاتب خصوصی در هرات کاهش یافته است

مسئولان مکاتب خصوصی در هرات می‌گویند حدود ۲۰ درصد از مکاتب خصوصی در آستانه بسته شدن یا ورشکست شدن می‌باشند.

عزیزالرحمن مشتاق، مسئول ارتباطات مکاتب خصوصی گفت که‌ علت کاهش دانش‌آموزان در مکاتب خصوصی، مسدود شدن مکاتب دخترانه صنوف هفتم الی دوازدهم و همچنین مشکلات اقتصادی خانواده‌ها است.به گفته مشتاق برخی خانواده‌ها هم به دلیل چالش اقتصادی فرزندانشان را از مکاتب خصوصی به دولتی فرستاده‌اند.به گفته مشتاق تاکنون ۲۰ درصد مکاتب بسته شده و این آمار در حال افزایش است و برخی‌ مکاتب هم در حال حاضر در معرض ورشکستی قرار دارد.مسئول ارتباطات مکاتب خصوصی گفت با دوام چالش‌های فعلی این آمار در سال جددید تا ۵۰ درصد هم می‌تواند افزایش یابد.مشتاق گفت باید به مکاتب خصوصی توجه شود و در این زمینه اقداماتی صورت گیرد.دانش‌آموزان هم نسبت به نبود انگیزه‌ی درسی اعتراف دارند.

این در حالی است تحولات اخیر کشور و همچنان اپیدمی کرونا ضربه‌‌ سنگین اقتصادی را بر مکاتب خصوصی در ولایت هرات وارد کرده است.

در هرات حدود ۳۰۰ مکتب خصوصی وجود دارد که در حدود ۱۵ هزار معلم و ۱۰۰ هزار دانش آموز در این مکاتب مشغول به آموزش و فراگیری درس هستند.

کاهش دانش‌آموز می‌تواند چالش‌های جدی را فرا روی آموزگاران به میان آورد.

با این حال، اداره معارف هرات بارها اعلام کرده که در سال روان بخش قابل توجه از چالش‌ها مکاتب دولتی را در این ولایت برطرف کرده است.

همچنین در گذشته نشست‌های متعددی بین اتحادیه مکاتب خصوصی و اداره معارف هرات برگزار شده است.

باشگاه خبرنگاران جوانافغانستانافغانستان

شناسه خبر: 578246