sepahbank
30 اردیبهشت 1402 - 10:14

قوچان تیم برتر مسابقات کشتی با چوخه شهر آلماجق شد

قوچان ـ مسئول برگزاری مسابقات کشتی با چوخه آلماجق گفت: مسابقات ملی کشتی با چوخه شهر جدید آلماجق برگزار و تیم‌های قوچان، تربت‌جام و اسفراین به ترتیب عناوین اول تا سوم را از آن خود کردند.

مرتضی امینی در حاشیه برگزاری مسابقات کشتی با چوخه آلماجق در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در این دوره از مسابقات ۲۵۰ چوخه کار در ۵ وزن ۶۶، ۷۴، ۸۴، ۹۶ و مثبت ۹۶ کیلوگرم با یکدیگر به رقابت پرداختند.

مسئول برگزاری مسابقات کشتی با چوخه آلماجق ادامه داد: شب گذشته مراسم وزن‌کشی انجام شد و چوخه کاران از شهرهای مختلف استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در این مسابقات حضور داشتند.

وی تأکید کرد: کشتی با چوخه علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب کرده است و ورزشکاران و مردم ترغیب زیادی به این رشته ورزشی دارند و حتی پشتیبانی ازاین‌گونه مسابقات توسط خیرین و ورزش دوستان انجام می‌شود.

امینی اضافه کرد: در این دوره از مسابقات برای نفر اول سنگین‌وزن یک رأس اسب، برای نفرات برتر وزن‌های دیگر یک رأس گوساله و برای نفرات دوم و سوم یک رأس بره در نظر گرفته‌شده است.

مسئول برگزاری مسابقات کشتی با چوخه آلماجق یادآور شد: گود شهر آلماجق موسوم به گود قدمگاه دارای قدمتی ۱۰۰ تا ۱۵۰ ساله بوده که از سال گذشته با تأسیس شهرداری آلماجق پ از ۱۲ سال این گود احیا و مسابقات برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به استقبال مردم از این ورزش و مرکزیت این شهر نسبت به شهرستان‌های مجاور توجه به زیرساخت‌هایی همچون سکوی ویژه تماشاگران، سرویس بهداشتی، نمازخانه و … در دستور کار قرارگرفته است.

امینی با اشاره به اینکه تیم‌های قوچان، تربت‌جام و اسفراین به ترتیب حائز مقام‌های اول تا سوم شده‌اند، افزود: در اوزان ۶۶ و ۷۴ کیلوگرم به ترتیب حسن گروهی از چناران و حسن یوسفی از تربت‌جام مقام‌های اول را کسب کردند.

مسئول برگزاری مسابقات کشتی با چوخه آلماجق ادامه داد: در وزن ۸۴ کیلوگرم هم علی شاهوردیان از قوچان، در وزن ۹۶ کیلوگرم حامد میرزاپور از تربت‌جام و در مثبت ۹۶ کیلوگرم علی بهرامی از کلات حائز مقام اول شدند.

قریب به ۵۰۰ چوخه کار در خراسان رضوی شناسنامه‌دار شده‌اند

رئیس انجمن کشتی با چوخه خراسان رضوی نیز در حاشیه این مسابقات در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: مردم در اقصی نقاط استان استقبال بی‌نظیری از این رشته ورزشی دارند و برنامه‌ریزی‌های متعددی برای برگزاری مسابقات کشتی با چوخه در نقاط مختلف استان طرح‌ریزی می‌شود.

مهدی شوشتری افزود: مسابقات کشتی با چوخه در شهرهای گرماب فیروزه، حکم‌آباد جوین، لایین کلات و آلماجق ازنظر کمی و کیفی بسیار خوب بوده و هفته آینده نیز این مسابقات در گود کشتی با چوخه روستای رهورد با یادمان شهید بابارستمی برگزار خواهد شد.

رئیس انجمن کشتی با چوخه خراسان رضوی با یادآوری اینکه نگاه انجمن کشتی باچوخه خراسان رضوی به این ورزش کمی و کیفی بوده و به دنبال احیای برخی از فرهنگ‌های فراموش‌شده است، تصریح کرد: یکی از عمده مشکلات پیش رو برای چوخه کاران کارت بیمه بود که امروز انجمن کشتی با چوخه خراسان رضوی توانسته است قریب به ۵۰۰ چوخه کار را از این طریق شناسنامه‌دار کرده و هیچ ورزشکار بدون کارت بیمه وزن‌کشی نمی‌شود.

وی در خصوص مغفول ماندن گود کشتی با چوخه شهرستان قوچان بیان کرد: گام مفیدی در راه احداث این گود صورت گرفته و مسئولین نگاه مثبتی به آن دارند اما برای رسیدن تا مقصد باید مشکلات پیش رو مرتفع شود.

شوشتری اضافه کرد: شاید گوشه‌ای از این مشکلات به کمبودهای نقدینگی در سطح کلان برگردد و مقداری نیز ضعف مدیریت‌هاست که امیدواریم برطرف شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1224107